loading icon

Toodete hooldusjuhised

Nagu enamuse asjade puhul, kehtib ka mööbli puhul reegel, et heaperemehelik kasutamine võimaldab Teil tootest rõõmu tunda palju aastaid. Järgides mõningaid lihtsaid praktilisi nõuandeid, suudate Te säilitada oma mööbli kõik elemendid alati parimas seisukorras.

Mööblit tuleb kasutada vastavalt ettenähtud sihtotstarbele. Mööblit hoida ja kasutada kuivades köetavates ruumides, kus õhutemperatuur ei lange alla +10°C ja suhteline niiskus on 40-60%. Mööbliesemete riiuleid ja laekaid ei tohi üle koormata raskete esemetega, ustele ei ole lubatud kinnitada ega riputada lisakoormusi. Vältimaks kappide uste hingede ja laegaste deformeerumist, tuleks mööbliesemete uksed ja laekad hoida suletuna. Mööblile ei tohi asetada kuumi esemeid ilma kuumaaluseta. Hoidke mööblipindu alati täielikult kuivana. Mööbli detailide pindu on soovitatav puhastada kuiva pehme lapiga (flanell, kalev, plüüs, mitkal). Pindade hooldamine (lauaplaat, riiulid jms.) peab reeglina toimuma pehme niiske lapiga, poroloonist švammiga või spetsiaalse harjaga, kasutades vastavaid pesuvahendeid. Soovitatakse puhastada ükskõik millise mööbli osa võimalikult kiiresti peale selle määrdumist. Juhul, kui Te jätate määrdunud koha kauaks puhastamata, oluliselt suureneb pühkimisjälgede, plekkide ja mööbliesemete ning nende osade kahjustuste tekkimise oht.

Kui mööbli seotistes, kus on kasutatud tõmmitsaid, polte või kruvisid ilmnevad lõtkud, tuleb neid aeg-ajalt pingutada.

Mööblilt on soovitav tolmu pühkida: – lakitud, värvitud või naturaalpuidust pindadelt kuiva pehme riidest lapiga. Mööbli puhastamiseks ei lubata kasutada lahustavaid, pleegitavaid ja abrasiivseid aineid sisaldavaid pastasid ega vedelikke, millised ei ole ette nähtud mööbli hooldamiseks. Määrdunud pindade puhastamiseks ja värskendamiseks on soovitav kasutada müügilolevaid mööblihooldusvahendeid, järgides nende pakendil toodud eriotstarvet ja kasutamisjuhist. Mööbli määrdunud pindu, samuti klaase ning manuseid võib spetsiaalsete vahendite puudumisel hooldada (puhastada) ka neutraalse pesuvahendi seebilahuse väikese kogusega (näiteks, 2% pesuvahendit, 98% vett). Peale puhastamist peab hoolikalt kuivatama mööbli kõik osad, milliseid puhastati. Tähelepanu! Ärge kasutage puhastamisel lappe, švamme, kindaid, mis on immutatud produktidega, milliste kontakt puhastatavate materjalidega on lubamatu. Kõik plekid on õigem kohe eemaldada, et need ei jõuaks kuivada ega sisse imbuda.

Igal juhul vältige agressiivsete vedelike sattumist mööblile (happed, leelised, õlid, lahustid jms), reaktsioon nendega toob kaasa negatiivseid tagajärgi Teie varale või isegi tervisele. Samuti tasub teada, et mõned spetsiifilised pesemissegud võivad koosneda agressiivsete keemiliste ainete ja/või abrasiivsete segude kõrgetest kontsentratsioonidest. Selliste pesuvahendite kasutamine mööbli puhastamisel on lubamatu!

Keskkonna klimaatilised omadused ja tingimused võivad mõjutada Teie mööbli välisilmet ja kvaliteeti. Kuna mööblitooted on tundlikud valguse, niiskuse, kuivuse, sooja ja külma suhtes, soovitatakse vältida ühe või mitme loetletud tingimuse kestvust, sest see tingib lakk-ja värvkatete kiirendatud vananemise, mööbli puitelementide kaardumise ja deformatsiooni.

Vältige päikesekiirte otsest sattumist mööblile. Pikaajaline otsene päikekiirte toime üksikutele aladele võib põhjustada nende mööblielementide värvierinevuse. Seda erinevust, mis aja jooksul muutub vähem märgatavaks, ei saa lugeda mööblieseme madala kvaliteedi tunnuseks.

Järsud temperatuuri kõikumised võivad tõsiselt kahjustada mööblieset või tema osasid. Soovitatav õhutemperatuur säilitamisel ja/või kasutamisel on +10ºC – +25ºC. Vältige mööbliesemetele tuliste esemete sattumist (triikraud, nõud keeva veega jms) või kuumenemist põhjustatavate kiirguste pikaajalist toimet (võimsate lampide valgus).

Mööblieseme asukoha soovitatav suhteline niiskus 60-70%. Ei soovitata hoida ruumis pikaajaliselt äärmiselt niiskeid või kuivi tingimusi, seda enam – nende perioodilist vaheldumist. Aja jooksul sellised tingimused mõjuvad mööbliesemete või nende elementide terviklikkusele. Samas, kui Te juba tekitasite sellised tingimused, on soovitatav ruume sageli tuulutada ning võimalusel kasutada normaalse niiskuse hoidmiseks õhukuivateid või õhuniisutajaid.

Mööbli osade hoolduserinevused

Täispuidust, raam- ja spoonitud uksed

Uksed on ette nähtud mööblile, mis paigaldatakse ruumidesse, kus temperatuur jääb vahemikku +5….+24 C° ning suhteline õhuniiskus on 25….70% (vastavalt Eesti Tervisekaitse inspektsiooni nõuetele on eluruumi sobivaim õhuniiskus 40….60%). Tuleb pidada meeles, et kõik mööbli puitpinnad võivad aja jooksul muuta välisilmet mitte ainult sõltuvalt klimaatilistest tingimustest, vaid ka sõltuvalt sellest, kuidas omanik on neid hooldanud. Ärge paigutage küttekehi (pliit, keeduplaat, röster jms) uste lähedusse. Kuum õhk võib põhjustada uste kuivamist ja deformeerumist. Jälgige, et uksed ei puutuks kokku kuuma õhuga (üle 80 C°).

Peale üldiste hooldustingimuste soovitatakse puhastamiseks kasutada valdavalt niisutatud ning hästi kuivaks väänatud pehmet riiet või seemisnahka. Puhastamise lõpul alati hoolikalt kuivatage niisutatud osad. Heaks alternatiiviks on mööbli süstemaatiline kuivpuhastus tolmuimeja abil, mille otsikuks on pehme hari. Vältimaks veekahjustuste ja jäävate plekkide teket eemaldada uksele sattunud mustus koheselt. Soovitatakse kasutada puidu poleerimisvedelikke. Seejuures mööbli poleerimiseks ei tohi kasutada muid poleerimisvedelikke, mis on vastunäidustatud kontaktide osas toiduainetega – tutvuge tähelepanelikult instruktsiooniga! Naturaalsete lakitud uste värskendamiseks võib kasutada ka naturaalset linaõli.

Kategooriliselt on lubamatu kõvade puhastusseadiste kasutamine (kraabitsad, plastik-või metallkiudšvammid)! Garantii ei laiene mehhaanilistele vigastustele, vee- ja kuumuskahjustustele.

Karkassid

Väldi kapiriiulite ja laegaste ülekoormamist raskete esemetega. Klaasriiulite soovitav kandevõime 1,5 kg. Kõik raskused kappide sees peab paigutama selliselt, et saavutada koormuse ühtlast jaotumist kogu olemasolevale pinnale ning tagada libisevate osade tasakaal. Riiulitel soovitame paigaldada printsiibil: raskemad – äärtele (tugidele) lähemale, kergemad – keskele.

Ärge vedage esemeid mööda mööbli pealispinda ning ärge taguge pindu teravate (lõikavate) või raskete kõvade esemetega.

Hoolduseks kasutada pehmet, niisket lappi. Vajadusel kasuta koduses majapidamises enamlevinud mitteabrassiivseid puhastusvahendeid. Vältimaks veekahjustuste ja jäävate plekkide teket eemaldada karkassile sattunud mustus koheselt. Spoonitud karkassi puhul vaata puituste hooldust. Garantii ei laiene mehhaanilistele vigastustele, vee- ja kuumuskahjustustele.

Töötasapinnad

Kuumade esemete asetamiseks tööpinnale kasutada spetsiaalseid aluseid. Lõikamiseks kasutada lõikelauda. Liimpuidust töötasapindu tuleb õlitada naturaalse linaõliga vastavalt kasutusele 2-3 korda aastas. Vältimaks veekahjustuste ja jäävate plekkide teket eemaldada tasapinnale sattunud mustus koheselt. Garantii ei laiene mehhaanilistele vigastustele, vee- ja kuumuskahjustustele.

Määriv aine nagu mustus, tolm, pliiats, tint, kriit, viltpliiatsi ja markeri plekid, kohvi, tee, õli, küünelakk, nikotiin, nõrk vaha (küünal, trükivärv) on kõige paremini eemaldatav puhastades pinda sooja vee ja riidelapi või puhastuskäsnaga ja seejärel paberrätikuga kuivatades. Peale eelpool nimetatud vahendite võib kasutada ka tavalisi puhastusvahendeid, kuid mitte küürimisvahendeid (nagu pesupulber ja seebid). Vajadus puhastada pind mustusest sõltub mustuse tasemest. Peale puhastamist vahendiga tuleks see eemaldada puhta lapiga, parema tulemuse saavutamiseks võib protsessi korrata. Pesemisvahend tuleks eemaldada ettevaatlikult vältimaks kriimustusi, sest hiljem hakkab mustus kriimustuste pragudesse kogunema.

Regulaarse puhastamise korral mitte kasutada küürimisvahendeid (küürimispulber, igasugused harjad ja muud hõõrumisvahendid või teravad esemed). Samuti tuleks vältida poleerimisvahendeid, läikevahendeid ja vahasid, samuti puhastusvahendeid, mis sisaldavad happeid või happelisi sooli (aminosulfatsiid, hüdrokloriidhape, hõbedapoleerimisvahend).

Klaaspinnad

Eelkõige pidage meeles, et klaaspinnad on haprad ning võivad puruneda löögi tagajärjel. Ärge vedage esemeid mööda pindu ning ärge lööge tasapinda raskete kõvade esemetega. Kasutage puhastamiseks spetsiaalseid klaasivahendeid. Ei tasu kasutada abrasiivsete omadustega vahendeid, samuti metallkiududest või laastumaterjalist švamme.

Garantii katkeb, kui

mööblit pole kasutatud vastavalt otstarbele ning kasutusjuhendi nõudeid ja soovitusi on eiratud; garantiiaja jooksul on mööblit ümber paigutamisel lõhutud; mööblit on garantiiaja jooksul ise remonditud või ostja poolt valesti hooldatud; mööblile on lisatud algselt mitte ettenähtud detaile; kui mööbli vigastused on tekkinud selle oskamatu käsitlemise, hoidmise või transportimise tagajärjel. Garantii alla ei kuulu: loomulik kulumine ja pleekimine; hooldustööd, mille vajalikkus ilmnes alles garantiiajal; kergesti purunevad materjalid (klaas, tehismaterjalid vms).